Dobrodružné výpravy do světů knih, filmů a seriálů. Bezpečný návrat není zaručen.

sobota 4. března 2017

Doktor Watson a vraždy mezi tanky

Druhý díl detektivní série Roberta Ryana, ve které doktor Watson vyšetřuje případy během první světové války, nese název Mrtví nikam neutečou. Pokračuje přesně v duchu prvního dílu: poctivě vystavěná zápletka, nečekané zvraty a pár zajímavých, i když nepříliš uvěřitelných postav.

 
Děj se tentokrát neodehrává v oblasti bojů, ale z větší části v Anglii - a doktora Watsona, který se teprve vzpamatovává z traumat přivezených z fronty, zavede přímo k největšímu vojenskému tajemství té doby. Churchill chce, aby se vydal do přísně střeženého areálu, kde se vyvíjí zbraně s potenciálem rozhodnout válku ve prospěch Anglie - tanky. Aby se tanky mohly ukázat světu, musí ovšem přestat umírat lidi, kteří se na jejím vymýšlení a ovládání podílejí. Ale kdo nechce, aby byly nasazeny podle plánu? To bude muset zjistit doktor Watson, protože Holmesovi už zdraví i hlava přestávají sloužit, jako dřív...

U téhle knihy se opakovaly moje pocity, které jsem měla u prvního dílu - je prostě divné číst knihu z prostředí první světové války a mít pocit naprosto odpočinkové literatury. Jsou zde vcelku dobře prokresleny reálie, ale pořád jde "jen" o detektivku bez přesahu k něčemu hlubšímu (i když se místy zdá, že se autor snažil prostřednictví Watsona vměstnat otázky o zodpovědosti generálů nebo dilema o pomáhání na vývoji zbrani, která způsobí další ohromné množství úmrtí atd., ale prostě to moc nefunguje).

Jinak ale jde o "poctivou" detektivku: nikdy nevíte, z koho všeho se na další stránce vyklube německý špión, žádná postava si nemůže být jistá, že přežije do konce knihy (tedy kromě Watsona, paní Gregsonové a Churchilla, že). Watson postupuje ve vyšetřování osvědčenými holmesovskými metodami a často o vlásek unikne nástrahám vrahů nebo špionů. Prostě... klasika.
Postavy mi bohužel nepřipadaly příliš dobře rozvinuté - Watson se neustále do všeho hrdinně hrne, a pak si uvědomí, že je starý. Paní Gregsonová je tradičně velmi emancipovaná a má pro Watsona slabost. Němečtí špioni jsou všehoschopní a Churchill vlastně taky. I Watsonova hlavní motivace - vyřešit případ, aby Churchill pustit z internace Holmese - je poněkud přitažená za vlasy.

Takže shrnuto, podtrženo: Mrtví nikam neutečou je dobrá detektivka se zajímavými reáliemi. Ale doporučuji jen těm, kdo potřebují na nějakou dobu "vypnout" a nic jiného od knihy neočekávají. V takovém případě je velmi dobrou volbou.

Moje hodnocení:

Související články:

 Doktor Watson pátrá: Krajina mrtvých mužů
Faktor Churchill: Když jednotlivec hýbe dějinami 

Zdroj obrázku: Neoluxor

4 komentáře:

 1. Mám takový pocit, že už mě díky tobě zaujal první díl, ale nejsem si prostě furt jistá, jestli je to něco, co by se mi línilo. Ještě to nechám uležet :D Co každopádně musím pochválit, je grafické zpracování knih - obálky jsou vážně povedené.
  Měj se moc pěkně, Leni a těším se na další články :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, o nic nepřicházíš, abychom k sobě byly upřímné :) Jinak graficky se mi to také líbí, i když přítel říká, že ta silueta tanku je historicky nepřesná, takže zas tak moc se asi v nakladatelství nesnažili...
   Díky, bohužel teď nestíhám ani číst, takže na články to v blízké době úplně nevypadá :/

   Vymazat